Apple CEO’su Tim Cook, bu yıl AI konusunda büyük planlarının olduğunu belirtti

Apple’ın üst düzey yöneticisi Tim Cook, yıllık hissedarlar toplantısında yapay zeka (YZ) konusunda daha derin adımlar atacaklarını belirtti. Yapay zekanın, işlerimizi daha hızlı yapmamızdan, sorunları yeni yollarla çözmeye kadar hayatımızı değiştirebilecek potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Cook, Apple ürünlerinin farkında olmasak da zaten YZ ile donatıldığını ifade etti. Microsoft ve Google gibi teknoloji devlerinin ürünlerine YZ’yi hızlı bir şekilde entegre etmesine karşın, Apple’ın bu teknolojiyi mükemmelleştirmek için daha temkinli adımlar attığını söyledi.

Cook ayrıca, Apple’ın bilgisayarlarının YZ çalışmaları için piyasadaki en iyi seçenek olduğunu, bu alandaki yeniliklerini yakında daha fazla sergileyeceklerini belirtti. Ancak Apple’ın YZ çalışmalarını gizli tutma yaklaşımı her kesimden destek görmüyor.

Apple CEO’su Tim Cook, bu yıl AI konusunda büyük planlarının olduğunu belirtti

Çalışanları temsil eden AFL-CIO isimli grup, Apple’ın YZ kullanımı hakkında daha fazla bilgi vermesini ve bu teknolojiyi etik kurallara uygun şekilde kullanıp kullanmadığını göstermesini talep etti. Bu öneri, bazı hissedarların desteğini alsa da, gerekli oyu alamadı.

Apple’ın YZ planlarını gizli tutma stratejisinin, teknoloji yarışında öne geçmek için kritik olduğu savunuluyor. Şirket, elektrikli araç projesini bir kenara bırakarak YZ’ye daha fazla odaklanma kararı aldı. Apple’ın YZ alanındaki atılımlarının ne şekilde olacağı merak konusu olurken, teknoloji şirketlerinin yenilik ile etik kaygılar arasındaki dengeyi nasıl sağlayacakları tartışılıyor. Bu konuda ilerleyen zamanlarda daha fazla bilgiye ulaşılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x